Du er her

Årsberetning 2011

Årsberetning 2011

Torup Bogby Årsberetning 2011, Torup, marts 2012

Onsdag, 7 marts, 2012

Årets hovedbegivenhed var Nordisk Forfattertræf i oktober 2011 med Morten Sabroe (DK), Einar Kárason (IS) & Marit Tusvik (N). Læsegrupper var forud etableret i samarbejde med Halsnæs Bibliotekerne. Et helstøbt og velbesøgt arrangement med bogsalg.

Øvrige arrangementer: 
20. januar Stjernekoret fra Frederiksværk
11. april Hippie m/ Peter Øvig Knudsen 
7. maj Hvem har hjemme i Pindeland? m/ Dorte Abrahamsen 
26. august Kidman Bluesband m/ blind Pete Boston. 
15. september Jazznoveller m/ Jacob Berner Moe 
25. november Chile i Torup m/ Maria Smidt 
I juli afholdt Torup Bogby igen et 3-dages forfatterkursus 
 
Bogskurvognen huses fortsat velvilligt af Toruphus på Haldvejen overfor Brugsen, hvorfra der også sælges Torup Bogbys bøger; i alt 9 udsalgssteder ses nu på en ny folder. Torup Bogbys centrallager måtte desværre flyttes i juni. Det krævede en gedigen, fælles indsats. Der doneres løbende ganske mange bøger. Det er en stor opgave at sortere, fylde op på hylderne og prismærke.
 
Blandt nye aktiviteter er Bogbyens Forlag, hvor en bogudgivelse er på vej i 2012. Og der er planer om at sælge bøger via internettet. Disse aktiviteter vil få gode rammer i den renoverede Dyssekilde Station, hvor Torup Bogby vil blive lejer af meget velegnede lokaler i løbet af 2012. På den internationale front er Torup Bogby medlem af IOB (International Organisation of Booktowns).
 
Foreningens økonomi er solid (se regnskab 2012), der er ca 60 medlemmer og stor aktivitet. Det kan ikke lade sig gøre at afvikle løbende arrangementer og bogsortering og -udsalg uden manges energiske medvirken og et godt samarbejde. Foreningens medlemmer skal derfor have en stor tak for deres vedvarende indsats og engagement. 
 
Peter Plant, formand for Torup Bogby